/

 

i nyhetsbildet......

         "Med Rytmeglød"

 

 

         

Les hva Avisa Nordland skriver: les her

Rana Blad: les her

Bodø Kulturhus på nett: les her

Bodø PULS: les her

ab24.no Avisa Bodø: les her

Puls 29.september 2009

 

  

 Avisa Nordland     Kulturlivet i nyttårsspenning

 

Avisa Bodø forhåndsomtale: Konsert 11. januar 2009

KORET SEG TIL TOPPKARAKTER                             

Con brio i Rønvik Kirke 29. mai 2008
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Foto: Jørgen Mathisen

DIRIGENT ANNA JELSTAD TOK EN GOD EKSAMEN MED CON BRIO

Av Per Jarl Elle, Avisa Nordland Publisert  30.05.2008
"New Day"
  • Con Brio, dir. Anna Jelstad
  • Haakon Gunnestad, guttesopran
  • Sted: Rønvik Kirke
  • Tid: 1 time og 25 min
  • Publikum: ca 150

               Les hele omtalen: klikk her

 Dirigenten Anna Jelstad
Foto: Jørgen Mathisen

Eksamen. Konserten med Con Brio var også dirigent Anna Jelstads eksamen i direksjon ved Høgskolen i Tromsø.

 

guttesopran solist Haakon Gunnestad
Foto: Jørgen Mathisen

Guttesopran. Komponisten Leonard Bernstein har presisert i noten at solopartiet i andre sats av "Chichester Psalms" skal synges av en gutt. Haakon Gunnestad (11) fra Fauske klarte oppgaven fint. 

 

Forhåndsomtale i Avisa Nordland om konserten New Day fredag 23. mai       les mer

 

MESTER I OVERSKUDD

 Anna og Hanne

Foto: Helen Hillevi Ruud, Avisa Nordland

 

 

TIDLIGERE PRESSEOMTALER

Torsdag 3. januar 2008, Avisa Nordland  les mer

Tirsdag 14. desember 2007  Avisa Bodø   les mer

I juni 2006 var vi på en liten konsertturné i Nordland, der vi etter å ha konsertert i Bodø Domkirke dro til Herøy/Dønna med konsert i nydelige Dønnes Kirke, og deretter til Gruben kirke på Mo i Rana.

________________________________________________________________________

Helgeland Arbeiderblad 11. juni 2006

Fylte Dønnes kirke med englesang

Gjennom et variert og spennende konsertprogram viste Con Brio hvorfor de er et av landsdelens beste kor da de holdt konsert på Dønna lørdag.

Av Snorre Sjøvoll
Publisert  11.06.2006 - 22:00 Oppdatert 11.06.2006 - 23:05
ENGLESTEMME: Ragnhild Sjåvik fra Herøy var solist på F. Mendelsons «Hymne», en av konsertens store høydepunkter. 
DIRIGENT: Hemnesværingen Pål-Are Bakksjø ledet Con Brio gjennom en flott konsert i Dønnes kirke lørdag, koret hadde fortjent mer enn 40 tilhørere. (Bilder: Snorre P. Sjøvoll) 

Bare 40 musikkinteresserte møtte opp i Dønnes kirke da et av Nord-Norges beste kor holdt konsert der lørdag ettermiddag. Con Brio har denne uken vært på en miniturné i fylket, bare Dønnes kirke og Gruben kirke sto på spilleplanen på Helgeland. På programmet hadde koret alt fra pols og folketoner til klassiske verker fra den romantiske perioden.

Dønnes kirke er som skapt for kammerkor. Lyden under lørdagens konsert var klokkerein og distinkt, man kunne sjeldne hver enkelt stemme gjennom helheten. Den gode lyden kom til sin rett på blant annet «Andliga Sånger» av svensken August Söderman. Her sto solistene oppe på galleriet, noe som ga en spennende lydopplevelse siden man fikk sang både forfra og bakfra. Det negative med en slik løsning er at man som lytter gjerne begynner å snu seg for å se om man kan få øye på den som synger.

Con Brio har siden starten i 1964 og fram til i dag kontinuerlig jobbet med sangpedagogiske tiltak for å heve korets kvalitet. Dette er en investering som tydeligvis har gitt god avkastning. Under ledelse av hemnesværingen Pål-Are Bakksjø sang de så vart at det nesten ikke kunne høres for i neste øyeblikk og fylle kirkerommet med lyd. Bassfrekvensene fikk det nesten til å dirre i veggene.

For undertegnete var velkjente «Til Ungdommen» av Nordahl Grieg konsertens høydepunkt. Henning Sommerros arrangement var både spennende og dramatiske. Det var som om tibetanske munker, rapartister, hviskende mennesker og sangere lå som et teppe under Ragnhild Sjåviks klokkeklare sang. At et såpass lite kor kan gjøre så mye med stemmene samtidig som det låter kompakt og storslått er nesten et under.

Ragnhild Sjåvik, fra Herøy, var også solist på Felix Mendelssohns «Drei geistliche Lieder» sammen med Sandnessjøværingen Håkon Grotnes på piano. Sammen med koret leverte de med disse tre sangene konsertens andre store høydepunkt. Et fåtallig publikum viste sin takknemlighet med stående applaus, noe som ble belønnet med en bruremarsj som ekstranummer.

link:  http://www.helgeland-arbeiderblad.no/kultur/article2143189.ece

________________________________________________________________________

Rana Blad 12. juni 2006 
  
Anbefales!
 

Velklingende kor

Dirigent Pål-Are Bakksjø har fått maksimalt ut av Con Brio, og det låt betydelig bedre enn sist undertegnete hørte dem.

Av Ragnar Meidell
Publisert  12.06.2006 - 22:00 Oppdatert 20.06.2006 - 13:22
Con Brio, med dirigent Pål-Are Bakksjø, overbeviste i Gruben kirke. Foto: Ragnar Meidell 
Sangsolisten Ragnhild Sjåvik imponerte. 
Konsert
  • med Con Brio
  • i Gruben kirke søndag.
  • Publikum: 60

Con Brio overbeviste med velklingende korsang i Gruben kirke søndag kveld.

Con Brio ble startet for 40 år siden i Mo, men da dirigent Finn Løvdal flyttet til Bodø, ble det i mange år et delt prosjekt mellom Bodø og Mo. De seinere år har koret hørt til i Bodø. Koret har hatt tradisjon på å være et av de ledende amatør-kor i landsdelen, og søndagens konsert bekrefter dette.

Koret stilte med et usedvanlig fint program med stor variasjon. Åpningsnummeret "Ave Maria" av den brasilianske komponisten Villa-Lobos satte standarden for konserten. Dirigenten og koret klarte å hente fram det vakre i komposisjonen på en mesterlig måte. I August Sødermans "Andliga sånger" fikk Mo-publikummet sitt første møte med den unge sangsolisten Marita Øvre fra Bodø. Spesielt hennes fylde og kontroll på stemmen i det øvre registeret imponerte. Deretter fikk vi høre flere folketoner, "Blå Kveill" av Arvid Hanssen og Tove Karoline Knutsen. Konsertens høydepunkt var framføringen av Henning Sommerros arrangement av Nordahl Griegs "Til Ungdommen". Dette er et av de arrangementene som tar korsangen et steg videre. I "Drei Geistliche Lieder" av Mendelssohn Bartholdy fikk vi igjen høre solist Marita Øvre. Domkantor Håkon Grotnes deltok på orgel og klaver under konserten.

Det som gjør Con Brio til et bra kor er først og fremst den fine dynamikken som koret behersker. Det er en fryd å høre når koret får taket til å løfte seg i kirkerommet, for så i neste øyeblikk hviske gjennom de neste frasene. Selv om enkelte av sangerne av og til kunne bli litt "flate" i stemmene i enkelte klanglig vanskelige partier, var dette en strålende gjennomført konsert. Koret sliter med for få mannsstemmer, men det var god "trøkk" i de som var der, og det var fin balanse mellom stemmene. Kanskje nå når koret har en dirigent fra Finneidfjord, kan det åpnes en Mo-avdeling i koret igjen.

link:  http://www.ranablad.no/kultur/article2145248.ece

_________________________________________________________________________

Nyttårskonsert 2006:

8. Januar var Con Brio gjester på Bodø Harmonimusikks årlige feiende flotte nyttårskonsert.

Buksnes kirkes 100årsjubileum

-Ble feiret med stor konsert med Con Brio og musikere søndag 20. November 2005! Om konserten i Buksnes kirke kan du lese her: Lofotposten  Avisa Nordland.

_________________________________________________________________________

Avisa Nordland 5. januar 2005

Storstilt i domkirka

Halvdan Sivertsen og thailandske dansere, diverse kor og atskillige profesjonelle musikere stiller på stor støttekonsert i Bodø domkirke lørdag.

Av Jørgen Mathisen
Publisert  05.01.2005 - 23:00 Oppdatert 06.01.2005 - 07:38

Den storstilte støttekonserten skal begynne klokka 18.00 og blir et kulturelt krafttak som er ventet å vare et par timer. Inntektene av konserten skal selvfølgelig i sin helhet gå til ofrene for monsterbølgen som rammet Sørøst-Asia.

Saksofonisten Henning Gravrok er blant initiativtakerne, han skal være med sammen med blant andre Halvdan Sivertsen, trompetisten Tore Johansen, gitarist og visesanger Terje Nohr Olsen, Susanne Lundeng, Bjørn Andor Drage, Con Brio, Bodø Sinfonietta, Ungdomskoret, Domkoret, Bodø Kammerkor,

– Først var det meningen å ha et samkjørt arrangement mellom idrett og kultur i Bodøhallen, men ei hurtig nedsatt gruppe for å koordinere tiltaket fant ut at det passet best å bruke domkirka til kulturdelen. Vi har hatt et veldig godt samarbeid mellom oss i domkirka, Kulturhuset og kommunens kultursjef Arne Vinje. Mange forskjellige grupperinger og organisasjoner er også involvert, blant andre Internasjonalt Senter og Human-Etisk Forbund, sier domprost Tor B. Jørgensen.

 
_________________________________________________________________________
 
Avisa Nordland 12. desember 2004
Konsertomtale
 

Nordnorsk julestemning

Julekonserten med Con Brio, Bodø Sinfonietta og Rønvik Vokalensemble kommer med julestemningsgaranti. Det har de full dekning for.

Av Børje Klæboe Eidissen
Publisert  12.12.2004 - 23:00 Oppdatert 08.06.2005 - 13:50
Skapte stemning. Julekonserten i Rønvik kirke ga fin julestemning, men kunne trengt bedre innøvingstid. Her Rønvik Vokalensemble og solistene Kristin Kostopoulos (t.v.), Lilian Morgan, Regine Vesterlid Strøm, Thor Inge Falch og Ketil Hugaas.Foto: Ingeborg Volan 
Konsert
  • Julekonsert i Rønvik kirke
  • Med: Bodø Sinfonietta, Rønvik Vokalensemble, Con Brio
  • Dirigenter: Bjørn Andor Drage og Ann Kristin Windstad
  • Solister: Ketil Hugaas, Thor Inge Falch, Kristian Johansen, Regine Vesterlid Strøm, Lillian Morgan, Kristin Kostopoulos og Kirsti Løseth Hagen.
  • Tid: Knapt to timer søndag kveld
  • Publikum: 380

Det er desember, og vi blir omtrent overkjørt av alle julekonsertene som strømmer til byen fra fjern og nær. Mange store, nasjonale stjerner hevder å ha patent på julestemning. Men av og til er det enkle – det nære, det lokale – faktisk det beste.

Oppskrift. Bodø Sinfonietta, Rønvik Vokalensemble og Con Brio holdt sin første felles julekonsert i fjor. Det ble en kjempesuksess. Derfor har de tenkt å gjøre det til en tradisjon. Og før søndagens konsert, sa sinfoniettaens produsent Torunn Reigstad at det skulle godt gjøres å forlate konserten uten å ha kommet i julestemning. Hun har sine ord i behold.

For det finnes en oppskrift på julestemning. I Nord-Norge inneholder den helst Trygve Hoffs "Nordnorsk julesalme". I tillegg inngår " Deilig er jorden" og Adolphe Adams julesang – bedre kjent som " O helga natt" – i listen over ingredienser. Konserten i Rønvik kirke inneholdt alle tre, de to første som allsang. Dermed var publikums velvilje og hygge garantert.

Krevende. Det var ingen enkel og "lettfordøyd" julekonsert de tre arrangørene la opp til. Med et relativt ukjent juleoratorium av Camille Saint-Saëns og en urframføring av Sigmund Lillebjerkas nye operaovertyre på programmet, stiller konserten i Rønvik kirke relativt høye krav til sitt publikum. Men blandingen av klassisk julemusikk med julens standardlåter og lettere stoff som Terje Nilsens " Hjem te jul" og "Et ord vart lys" av DDE, er sikkerstikk.

Glimrende solister som Ketil Hugaas, Tor Inge Falch og Kristian Johansen kom med godt humør og publikumstekke, og bidro også til å løfte konserten. Fine arrangementer av Bjørn Andor Drage og Ketil Hugaas gjorde at sinfoniettaen framførte popmusikk med overbevisning. Og Saint-Saëns oratorium er en virkelig perle som fortjener all mulig oppmerksomhet.

Hektisk høst. Men det er noe rusk i maskineriet. Både Con Brio og Bodø Sinfonietta har hatt et massivt aktivitetsprogram i høst, med framføringen av Haydns "Årstidene" som det store høydepunktet. Det er bare tre uker siden.

Og det var nok i overkant ambisiøst å våge seg på store korutfordringer og mye nytt program med så kort innøvingstid. Con Brio manglet noe av det overskuddet og den sanggleden de vanligvis har å by på. Det var tydelig i Howells "Sing Lullaby", og til en viss grad også i " Hellig Tre Konger" av Öhrwall.

Hovedinntrykket var likevel riktig hyggelig, og altså en oppskrift på julestemning. Men dessverre ble opplevelsen gjentatte ganger ødelagt av mobiltelefoner som kimte og ringte i den fullsatte kirka. Et konsertpublikum i 2004 burde ha vett til å skru av lyden!

 
__________________________________________________________________________Avisa Nordland 21. november 2004
 
God underholdning!
 

Massiv innsats for Haydn

Man må bare ta av seg hatten for arbeidet sangere og musikere har lagt ned i oratoriet "Årstidene".

Av Børje Klæboe Eidissen
Publisert  21.11.2004 - 23:00 Oppdatert 08.06.2005 - 13:50
Briljerte. Sangen til solistene Johan Christensson (tenor, til venstre), Birgitte Christensen (sopran) og Magne Fremmerlid var høydepunktet i konserten. 
Svært verk. Birgitte Christensen strålte i "Årstidene". Kjempeverket var velegnet for åpningen av den nye Bodøhallen. Begge foto: Bjørn Erik Olsen 
Konsert
  • "Årstidene" av Joseph Haydn
  • Dirigent: Joakim Unander
  • Solister: Birgitte Christensen, Johan Christensson og Magne Fremmerlid Con Brio, Bodø Domkor og Bodø Sinfonietta
  • Sted: Bodøhallen
  • Tid: To og en halv time søndag kveld
  • Publikum: 1052

Haydns oratorium "Årstidene" er et massivt verk. I går ble det framført i Bodø for første gang.

At en slik framførelse ikke har skjedd tidligere, er fullt forståelig. Verket stiller så store krav til kor og orkester, både når det gjelder størrelse og kvalitet, at det virkelig er bemerkelsesverdig at Con Brio, Bodø Domkor og Bodø Sinfonietta har gått sammen om et slikt krafttak.

Strålende solister. "Årstidene" har en tendens til å komme i skyggen av oratoriet "Skapelsen". Det er synd. Musikken er eventyrlig. Teksten er verdslig, en skildring av en landsens families liv i løpet av et år. Her er store stormer, full fest og takknemlighet over gavene jorda gir. Et flott valg av verk til å innvie den nye hallen.

Solistene Birgitte Christensen (sopran), Johan Christensson (tenor) og Magne Fremmerlid (bass) briljerte. Det er alltid en fornøyelse å høre sopranen fra Gildeskål. I "Årstidene" glitret hun i samsangen med svenske Christensson. Hans glede over å synge Haydns flotte musikk var klart hørbar. Bassen Fremmerlid var noe diffus i første halvdel av oratoriet, men tok fram den virkelige bassklangen etter pause. Da var han en fryd å høre.

Savnet gnist. "Årstidene" er en solid utfordring for kor og orkester. Bodø Domkor og Con Brio har jobbet med Haydns musikk hele høsten. Det er et virkelig løft de har gjennomført, og de fortjener all ære for det. Korene har til en viss grad lyktes i å utvikle en felles klang. De har hatt enorme mengder musikk å sette seg inn i, og de kom godt fra innsatsen.

Men den store innsatsen har også hatt sin pris. Korsangen – og ikke minst korklangen – manglet overskudd. For eksempel kunne den store vinfesten om høsten virke mer kjedelig enn festlig. I tillegg kunne det vært ønskelig med mer kraft i sangen fra herrestemmene. Kvinnestemmene dominerte klangen i koret, og det var uheldig. Hvis samtlige sangere hadde våget å ta i skikkelig, kunne korklangen virkelig ha runget i hallen.

Orkesteret og den svenske dirigenten Joakim Unander har hatt kort tid på å spille seg sammen. I all hovedsak leverte de kvalitetsvarer. Noen feilskjær kunne man likevel bite seg merke i, særlig var det litt å utsette på intonasjonen.

Stjal klangen. Den nye Bodøhallen fikk sin ilddåp som klassisk konsertlokale. Med enkel, men lekker scenografi ga den lite inntrykk av å være en idrettshall. Lyssettingen var fin, og sceneoppsettet fungerte godt.

Dessverre stjal hallen en god del av klangen fra kor og orkester. På seteradene nærmest scenen var lyden fin, men lenger bak i lokalet ble det vanskelig å bli grepet av musikken. Det er lærdom som kan bli nyttig i arbeidet med å utvikle salen til et funksjonelt lokale også for klassiske konserter. For det kan salen absolutt bli. Det er derfor all grunn til å oppfordre både disse og andre arrangører til å våge seg på like heftige prosjekter i framtida.

link:  http://www.an.no/kultur/article1342113.ece

__________________________________________________________________________

Avisa Nordland  11.november 2004

 

Jubilerer med gigantkonsert

Bodø Domkor fyller 50 år. Con Brio passerer 40. Og Bodø Sinfonietta blir fem år i år. Feiringen blir selvsagt en gigantisk konsert.

Av Børje Klæboe Eidissen
Publisert  11.11.2004 - 23:00 Oppdatert 08.06.2005 - 13:50
Foto Bjørn Erik Rygg Lunde Både Bodø Sinfonietta, Bodø Domkor og Con Brio var i aksjon under Johannespasjonen. "Årstidene" blir et enda større løft. 
Foto Ingeborg Volan Pernille Høj Anvik, leder i Con Brio, og Kenneth Berg, leder i Bodø Domkor. 

De satser ikke smått for å markere jubileum, Con Brio, Bodø domkor og Bodø Sinfonietta.

Dagen er søndag 21. november. Verket er "Årstidene" av Joseph Haydn. Et monumentalt verk som aldri tidligere har vært framført i Bodø. Stedet er Bodø Spektrum, som blir innviet som klassisk konsertlokale. Det er plass til over 2000 publikummere. Et kor på 90 personer, et orkester på 40. Solistene er også et A-lag, med sopranen Birgitte Christensen, bassen Magne Fremmerlig og svenske Johan Christensson på tenor. I tillegg har de engasjert en svensk, "up and coming" dirigent ved navn Joakim Unander.

Risiko. Budsjettet for herligheten er på omtrent en halv million kroner. Ikke rart, kanskje, at leder Pernille Høj Anvik i Con Brio og Kenneth Berg i domkoret har litt sommerfugler i magen.

– Slike store prosjekter er risikoprosjekter når det gjelder økonomi. Det er flott at vi tre aktører kan samarbeide, ellers hadde det neppe blitt noe av, sier Pernille Høj Anvik.

Det er ikke første gang slike samarbeid blir gjennomført. Men tidligere har det helst vært store kirkemusikalske verker i Bodø Domkirke.

– At det denne gangen er et verdslig verk, og at vi får innvie det nye Bodø Spektrum som konsertlokale, er kjempespennende, sier arrangørene.

Hektisk høst. Med sine fem år blir Bodø Sinfonietta for en smårolling å regne i forhold til de to korene. Denne høsten har det imidlertid vært en svært aktiv femåring som har feiret bursdag. "Årstidene" kommer midt i en lang rekke produksjoner for orkesteret, som operaen "Frøken Julie" med påfølgende CD-innspilling, konsert i det nye badeland i forbindelse med Mørke Nu, julekonsert og balletten Nøtteknekkeren.

– Jeg synes vi har fått til utrolig mye på de fem årene orkesteret har eksistert. Særlig den siste tida har produksjonene kommet tett. Og det har vært et mål for oss, sier produsent Torunn Reigstad. Orkestret må utvides med flere musikere til "Årstidene". – Det er artig å kunne gjøre dette verket, for det er ikke så mye spilt. Det kommer ofte litt i skyggen av Haydns "Skapelsen", sier Reigstad.

 
__________________________________________________________________________
 
Avisa Nord land 25. august 2004
 

Livlig kultursesong

Det blir en hektisk høstsesong i Bodø fylt av konserter og teaterforestillinger, og til og med en festival. Byens eget orkester Bodø Sinfonietta får det travelt.

Av Jørgen Mathisen
Publisert  25.08.2004 - 22:00 Oppdatert 26.08.2004 - 08:07
Foto Jørgen Mathisen Bodø Sinfonietta spilte formiddagskonsert i Glasshuset i sommer, og kanskje skal de spille der igjen under "Mørke Nu". I alle fall ha de en travel høstsesong foran seg. 

Fire store og minst to mindre opptredener i Bodø står på Bodø Sinfoniettas program. Repertoaret er mangfoldig, fra frustrerende tango til feiende ballett.

For rytmisk interessert konsertpublikum er det diverse godbiter. I oversikten nederst på sida her ser du de fleste konserter og teaterforestillinger som er berammet til nå.

Sinfoniettaens høst Bodø Sinfonietta begynner høstsesongen sin i Bodø Kulturhus 9. september med en festkonsert kalt "Med brask og Brahms". Tre dager etter kommer Chichester Psalms av Leonard Bernstein, sammen med Bodø Kammerkor.

Etter to kammer- konserter kommer storsatsingen "Frøken Julie" 30. oktober, en opera i moderne tonespråk av Antonio Bibalo, i samarbeid med Opera Vest i Bergen. Dirigent blir Jonatan Stockhammer.

15. november står en nyskrevet messe av Bjørn Andor Drage på programmet. Deretter går sinfoniettaen rett over på Haydns "Årstidene " framføres i Bodø Spektrum med Bodø Domkor og Con Brio. Før jul spiller Bodø Sinfonietta også til balletten "Nøtteknekkeren ".

Mørke Nu. "En arena for samtidsuttrykk" er betegnelsen som er satt på en serie arrangementer utenom det vanlige i Bodø i tida 30. oktober til 7. november.

Arve Nordli som blir prosjektleder vil ikke slippe katten ut av sekken ennå.

– Det blir forskjellige produksjoner og worksshops med 10-12 større arrangementer som omfatter hele kunst-spekteret, sier Nordli hemmelighetsfullt. Det som hittil er kjent er en happening i Glasshuset natta mellom 5. og 6. november, der det blir både musikk og multi-kunst. Prosjektet "Lysglimt" med 1500 skolebarn med levende lys på Rønvikfjellet kommer kvelden før.

 
__________________________________________________________________________
Avisa Nordland 24. juni 2004

Travel jazzmusiker

I sommer skal Tore Johansen spille kirkekonserter og gjøre festivaljobber. Til høsten har han to plateprosjekter på blokka.

Publisert  24.06.2004 - 22:00 Oppdatert 25.06.2004 - 10:34
Foto Bjørn Erik Rygg Lunde Jazzmusiker Tore Johansen har mange prosjekter på gang de neste månedene. Blant annet skal ha urfremføre sin egen musikk i en stor konsert under Nordland Musikkfestuke. 

Hjemme i Bodø byr Tore på to konserter i neste måned. Når midnattstimen stunder til på den 21. og 28. juli tar trompetisten med seg henholdsvis Håvard Wiik og Jan Gunnar Hoff (begge piano) for å gjøre duokonserter i Bodø Domkirke. Kristiansunderen Håvard Wiik er for øvrig også årets festivalprofil under Molde-Jazzen.

Nydelig akustikk.

– Kirkerommet har en nydelig akustikk, som egner seg ypperlig til nakne instrumentkonstellasjoner. Slike intimkonserter i Domkirken kunne jeg tenke meg å gjøre til en sommertradisjon, sier Tore, som annonserer kirkekonsertene under stikkordene atmosfære, improvisasjon og kreativitet.

Under Nordland Musikkfestuke skal Tore urframføre egen musikk. Verket «By I Nord» bygger på lyrikk av Svolvær-mannen Terje Johansen, og i tillegg til trompetist Tore og tekstforfatteren (lesing), medvirker Con Brio, Christian Haug (gitar), Iren Reppen (sang), Rune Nergård (bass) og Rune Mathisen (trommer).

Spent.

Helheten av korsang, jazz og tekstforedrag er spennende å jobbe med. Jeg ser fram til konsertdagen i spenning, sier Tore.

Den 30. juni er Tore booket inn som solist, når Kongsberg Jazzfestival markerer sitt 40-årsjubileum. Andre deltakere i denne gallaforestillingen er Karin Krog, Egil Kapstad, Bjørn Alterhaug, Per Husby og Tores bror Roger Johansen (trommer).

Ei uke senere er Tore på tur til Vestfoldspillene i Åsgårdstrand, hvor han er solistgjest i ei jazzforestilling ledet av Bodil Niska og Knut Borge.

Allerede i 1999 gjorde Tore en turné med påfølgende studio-innspillinger sammen med den amerikanske pianisten Hal Galper. Av ulike årsaker er innspillingene blitt liggende upublisert til nå, men i høst slippes materialet på Tores faste plateselskap Gemini Records. De øvrige musikerne er Per Zanussi (bass), Christian Haug (gitar) og Håkon Mjåset Johansen (trommer).

I studio.

Det hører med til historien at Tore i vår har gjort nye turnèjobber sammen med Galper, og i anledning temakonserten om komponisten Victor Young i Oslo Konserthus i april samlet Tore rundt seg en ny kvartett bestående av Ingebrigt Håker Flaten (bass), Roger Johansen (trommer) og den svenske pianisten Lars Jansson.

Bandet gjorde også en mindre turne, og for kort tid siden fikk Tore innvilget støtte fra Fond For Utøvende Kunstnere for å lage ei egen plate med dette bandet. Studioarbeidet starter neppe før på seinhøsten eller nyåret.

– Jeg regner med at vi også tar med en strykekvartett, og muligens dukker Karin Krog opp. Det er et flott band, som jeg gleder meg til å forevige på CD, sier den travle jazzmusikeren fra Tverlandet.

__________________________________________________________________________ 
Avisa Nordland 22. juni 2004
 

Con Brio og Iren Reppen tar avskjed på flyplassen

Avskjeden med Nordland Musikkfestuke vil foregå i avgangshallen på Bodø lufthavn. Med Con Brio, Iren Reppen og musikere. Og helt ny musikk skrevet av Tore Johansen.

Av Reidun Kjelling Nybø 91 10 55 11 rknan.no
Publisert  22.06.2004 - 22:00 Oppdatert 23.06.2004 - 08:26
Første felles. I forrige uke øvde Con Brio med dirigent Ann Kristin Windstad for første gang sammen med Tore Johansen og de øvrige musikerne. Alle foto: Reidun Kjelling Nybø 
Samarbeider. Tore Johansen og Ann Kristin Windstad har tatt dirigentutdannelse i Tromsø sammen. Nå samarbeider de om "By i Nord". 
Ivrig kor. Con Brio fyller 40 år og markerer det med konsert under musikkfestuka og Haydns Årstidene til høsten. 

Konserten "By i Nord" arrangeres på musikkfestukas nest siste dag, lørdag 7. august. Tore Johanssen har skrevet helt ny musikk for kor og jzzband til tekster fra lyriker Terje Johansen fra Svolvær. Johanssen vil selv delta med opplesning på konserten. By i Nord er satt sammen av ti dikt somd et er laget musikk til.

Former musikken. I forrige uke øvde Con Brio sammen med bandet for første gang. Både musikere og sangere gleder seg til konserten.

– Dette blir veldig bra. Vi har ikke tidligere deltatt under musikkfestuka, så det er vel på tide, konstaterer leder for koret Pernille Høj Anvik.

Øvelsen ledes av dirigent Ann Kristin Windstad i samarbeid med Tore Johansen. Underveis i øvelsen gjør Johansen noen nye vrier. Koret er også med på å forme musikken, musikk som er helt fersk.

– Hvorfor har dere valgt avgangshallen på lufthavna som konsertsted?

– Vi er stadig på utkikk etter nye lokaler. Det er mange kor i Bodø og man må være kreativ, sier Pernille Høj Anvik.

Symbolsk sted. Det ligger mye symbolikk i valget av lokale. Avgangshallen er et sted for farvel, og musikkfestuka tar farvel den helga konserten arrangeres. Akustikken er sjekket ut og godkjent. Det har vært konserter i lokalene tidligere, men ikke mange.

– Det blir rigget opp scene nede i hallen og satt opp stoler til publikum. Vi håper at i hvert fall et par hundre mennesker kommer og lytter til oss, sier Høj Anvik

Koret har fått med seg Iren Reppen som solist. De ville ha en nordnorsk kvinnelig artist, og valget falt på henne.

Deler av verket er fremført tidligere, men verket i sin helhet blir fremført for aller første gang lørdag 7. august.

 
__________________________________________________________________________
 
Anbefales!
Avisa Nordland 8. august 2004

Mørk byvandring i korsang og lyrikk

Mørke stemningsbilder fra byen preget Con Brios 40-årsforestilling. Et godt kor, en uttrykksfull lyriker og gode musikere fikk elementene til å fungere utmerket i lag.

Publisert  08.08.2004 - 22:00 Oppdatert 20.08.2004 - 15:31
Ankomst og avgang. Det var lagt løpere i hallen som skulle dempe støy fra ankommende og avreisende passasjerer. Noen hastet forbi, andre stoppet og nøt konserten. 
Flott ramme. Om lag 200 tilhørere møtte opp på Bodø lufthavn, og ga Con Brio med band og solister solid applaus for forestillingen "By i Nord". Foto: Tom Melby 
Dyktige damer. På to låter gjorde Iren Reppen en fin vokalistjobb. Con Brios dyktige dirigent Ann Kristin Windstad til høyre. 
Konsert: By i nord
  • Med: Con Brio, Iren Reppen, Terje Johanssen og Tore Johansen med band.
  • Sted: Bodø lufthavn
  • Tid: 1 time og 25 min lørdag 7. august
  • Publikum: 200.

"By i Nord"-konserten baseres på tekstene til Svolvær-mannen Terje Johanssen. Lyrikken har et både abstrakt og forståelig, oftest mørkstemt uttrykk.

Spennende toner. Her finnes assosiasjonsrike bilder og slående ordvalg, og dermed er tekstene egnet for sp

ennende tonesetting. Det viste konserten i ankomsthallen på Bodø lufthavn lørdag ettermiddag. Settingen ga god akustikk, og tilførte en ekstra symbolikk av travelhet og moderne by.

Komponist Tore Johansen (trompet) har bakt lyrikken inn i melodier, som fremmer dens bilder. For å gjøre tekstene til sanger ble enkeltstrofer gjentatt, og rent musikalsk hadde de trekk av både klassiske korstykker og folkeviser. Korets stemmegrupper smeltet fint sammen, enten de la på stemningsskapende baktepper for tekstlesingen, eller tok melodiene fra det stillferdige til kraftigere avslutninger.

Sterkt inntrykk.

Sammen med Rune Mathisen (trommer), Rune Nergård (bass) og Christian Haug (gitar) bidro trompetist Tore med melodisk og melankoli-preget jazz, som kledde tekster og korklanger. På to låter gjorde Iren Reppen en fin vokalistjobb, mens lyrikerens stemme foredro tekstene med akkurat den mørke atmosfæren de inviterer til.

I brokkene fra det skiftende bymiljøet hørte vi både om " jernbeslåtte porter", "..det mørke torget der alt blir borte " og "datatavlenes tall som skifter fort". Vi møter også flyktige personer i byens "pulserende kropp". De er som "det avskårne og forlatte, som når en mann har mistet alt", og deres gjennomgangsutsagn er "ikke jeg, min kjære, ikke jeg", som til slutt kobles med ".. og det ubehagelige åpner seg, ubønnhørlig ". Sammen med musikken gjorde tekstene et sterkt inntrykk.

Dermed gratulerer vi det dyktige Con Brio-koret og deres dirigent Ann Kristin Windstad med 40-årsjubileet. En blomst går til Tore Johansen for en godt gjennomført komponistjobb. Jeg kan trolig hilse fra den 200 tilhørerne som ga forestillingen dundrende applaus.

__________________________________________________________________________
 
Avisa Nordland 2. juni 2004

Barbershop for 130 og for hele byen

130 påmeldte til barbershopfestivalen i Bodø skal gjøre byen utrygg i helga.

Av Jørgen Mathisen
Publisert  02.06.2004 - 22:00 Oppdatert 03.06.2004 - 09:14
Foto Jørgen Mathisen Barbershopleder barberer frisøren og barbershopsangeren som ikke tar barberingskunder men som har svenneprøve i barbering. Dirigent Mikael Rönnberg er instruktør og Brynjulf Bech er en av medlemmene i Bodøoktetten, som arrangerer det hele. 

Det begynte på frisørsalongene, men fortsatte på pubene. I USA er det kjempetilslutning og store konkurranser. Barbershop-EM og Barbershop-VM er kjempearrangementer og barbershopbevegelsen er den største sangerorganisasjonen i hele verden. Kvartetter er den opprinnelige formen, " mass-singing" er som navnet tilsier store grupper som synger sammen. Og de kan være kjempestore. Men uansett er det firstemt sang i rene akkorder.

– Barbershop er en glimrende måte for alle slags kor og sanggrupper å øve renstemmighet og samklang på, sier Rönnberg.

Og det er mye kor-folk og grupper som kommer, fra store deler av landet og fra Nord-Sverige, og de er flinke med navn: Lule Barbershop Singers, " Kor e vi", Deep Namsen River Boys, Hjerterdamer, Barbershoppers og NordDanes. Sistnevnte er fire barbershopentusiaster fra Bodø-koret Con Brio. Av andre kor som kommer, helt eller delvis, er Ankenes Blandakor, Sleepy Peolpe, Valnesfjord Spiskammerskor og Mix.

Viktige gjester.

Bodø Barbershopfestival vokser. I år er den 100 prosent større enn i fjor, med sine ca 130 deltakere som skal synge hele helga og først og fremst lære mye nytt om å synge barbershop.

– Vi har gjester som virkelig vekker oppsikt i barbershopmiljøet, forteller Mikael Rönnberg, musikalsk leder for festivalarrangøren Bodøoktetten og en av pådriverne for festivalen. Arrangøren kan dessuten rose seg av å ha en ekte barberer, Brynjulf Bech, i sine rekker.

Kvartettene "ReMix" og "Absolut" er kjendiser i det nordiske barbershopmiljøet. Damegruppa "ReMix" har plassert seg høyt i VM og det er oppsiktsvekkende, så USA-dominert som disse mesterskapene er. "Absolut" ligger høyt på rankingen i Norden.

Medlemmene av begge gruppene skal være instruktører på seminarene som arrangeres under festivalen og er selvskrevne deltakere på konsertene og ellers.

Ustoppelig.

– Dette er sangere som er ustoppelige, ler Rönnberg.

– De klarer bare ikke å la være å synge barbershop, uansett hvor de er! sier han og inviterer alle interesserte til konsert i Kulturhuset lørdag ettermiddag, og til å ta seg en tur på byen fredag og/eller lørdag.

– Det blir en planlagt konsert på "Windjammer" på Nordlys-hotellet fredag, og sang ved City Nord, Glasshuset og Torget lørdag mellom halv ett og halv tre. men i tillegg blir det nok sanglig livlig på steder som Piccadilly, Paviljongen og Teltet.

"Keep the whole world singing" (fritt oversatt: La hele verden synge, hele tida!) er mottoet til barbershopbevegelsen. I helga skal det i hvert fall gjelde i Bodø.  

link:  http://www.an.no/kultur/article1136739.ece

___________________________________________________________________________

Avisa Nordland 11. desember 2003

Jul for oss alle

Julekonserten med Con Brio, Rønvik vokalensemble og Bodø Sinfonietta kan gjerne bli en tradisjon.

Av Børje Klæboe Eidissen
Publisert  11.12.2003 - 23:00 Oppdatert 08.06.2005 - 13:49
Foto Bjørn Erik Olsen Det var et stort ensemble som inviterte til julekonsert. Det kan de gjerne gjøre igjen. 
Konsert
  • Vårres jul
  • Dirigent: Ragnar Rasmussen
  • Solister: Birgitte Christensen, Karin Thorsteinsen, David Fielder. Bodø Sinfonietta, Con Brio og Rønvik vokalensemble
  • Sted: Rønvik kirke
  • Tid: 1 t 30 min
  • Publikum: Ca. 150

En skikkelig julekonsert med profesjonelle solister, godt orkester og dyktige kor hører man ikke for ofte. Derfor er det grunn til å håpe at konserten i Rønvik kirke er den første i en lang rekke. For man kom virkelig i julestemning av konserten, selv med litt rusk i det musikalske maskineriet.

Ujevnt.

Bodøkomponisten Fridthjov Anderssens musikk framføres altfor sjelden. Derfor var det særdeles passende at konserten ble innledet med "Legende" for orkester og "Kyrie" for kor, fint framført av henholdsvis Bodø Sinfonietta og Rønvik vokalensemble.

Litt verre var det med konsertens hovedverk, "Lauda per la nativitá del Signore" av Ottorino Respighi. Ensemblet satset høyt med stort kor og sangsolister akkompagnert av treblåsere. De lyktes bare delvis. Solistene Birgitte Christensen (sopran), Karin Thorsteinsen (mezzosopran) og David Fielder (tenor) gjorde sine saker godt. Enkelte sangere får vanskelige partier til å renne ut av seg med samme letthet som de synger "Bæ, bæ, lille lam". Birgitte Christensen er en av dem. Etter å ha hørt henne i Rønvik kirke er det lett å skjønne hvorfor sopranen fra Gildeskål gjør suksess på operascenene i Europa.

Noe mer anstrengt lød kor og orkester. Det kan virke som om Con Brio og Rønvik vokalensemble ikke helt har fått tid til å gå inn i musikken. Sangerne virket litt usikre. I en del svake partier var det litt upresist både i fagott og i mannsstemmene i sangen. I den raske «Gloria»-delen var koret litt stresset, rett og slett. Klangen var det lite å utsette på, sang og musikk fylte Rønvik kirke nesten til bristepunktet. Med litt mer tid til innøving kunne dette vært en virkelig praktfull opplevelse. Nå ble det «bare» ganske bra.

Fra sjelen.

Inntrykket og stemningen hevet seg flere hakk da konserten gikk over i mer typiske julesanger. I svenske «Koppången» sang Con Brio virkelig fra sjelen. Sammen med Rønvik vokalensemble leverte de også en nydelig versjon av «Det hev ei rose sprunge». Den vakre julesangen har fått et uvanlig arrangement av Jan Sandström, det kledde de nordnorske stemmene godt. Også Bjørn Andor Drage har levert nydelige arrangementer, blant annet «Stille Natt» (»Glade jul») for Birgitte Christensen og Rønvik vokalensemble.

Tenoren David Fielder satte en støkk i publikum med å intonere altfor lavt i inn i traveren «Panis Angelicus» av César Franck. Det inntrykket rettet han ettertrykkelig opp i «O Helga Natt». Herrene fra Rønvik vokalensembles «Jul, jul, strålande jul» ble et av konsertens høydepunkter. Og når avslutningen var allsang på «Deilig er jorden» og vidunderlige «Nordnorsk julesalme», kom julestemningen krypende til noen hver. Litt musikk i førjulsstria hadde vi bare godt av.

link:  http://www.an.no/kultur/article819377.ece

__________________________________________________________________________

Avisa Nordland 9. desmber 2003  

Julestemning med lokal vri

Bodø Sinfonietta, Con Brio og Rønvik Vokalensemble fyller Rønvik kirke med julemusikk onsdag.

Av Børje Klæboe Eidissen
Publisert  09.12.2003 - 23:00 Oppdatert 08.06.2005 - 13:49
Sprer julestemning. Ann Kristin Windstad, Mikael Rönnberg og Rolf Lennart Stensø ønsker velkommen til førjulskonsert i Rønvik kirke.Foto: Hans Trygve Holm 

– Dette er planer som ble født alt i fjor. Vi ønsker å kunne utfordre de nasjonale julekonsert-turneene med en lokal produksjon der profesjonelle og dyktige amatører framfører fin julemusikk. Det sier Bodø Sinfoniettas Rolf Lennart Stensø og Mikael Rönnberg, tidligere dirigent for Con Brio og medlem av Rønvik Vokalensemble. De får støtte av Con Brio-dirigent Ann Kristin Windstad, som også synger i Rønvik Vokalensemble.

Nå blir planene virkelighet. Con Brio, Rønvik Vokalensemble og Bodø Sinfonietta inviterer til julekonsert i Rønvik kirke førstkommende onsdag.

Lokalt.

På programmet står både klassiske juleverker og mer kjente julesanger. Det største verket er "Lovsang til Frelseren" av Respighi. Con Brio har hatt svært kort øvingsperiode etter allehelgenskonserten i Bremnes fort.

– De har gjort en stor innsats og lagt ned mye egenøving for å få ting på plass, skryter Rönnberg. I tillegg blir det to verker av Bodøs egen Fridtjof Andersen, "Legende" for orkester og "Kyrie" for kor.

– Vi synes det er et poeng å spille Andersen her i Bodø. Han var en lokal storhet som vi bør ta vare på, sier Rolf Lennart Stensø.

Med på konserten er solistene Birgitte Christensen, Karin Thorsteinsen samt den svensk-engelske tenoren David Fielder.

Svisker.

Det blir en del kjente julemelodier, lover Mikael Rönnberg, og lister opp "Panis angelicus", "Stille natt", "Deilig er jorden" , "O helga natt" og Disneys "When you wish upon a star".

– Det gjøres få slike julekonserter med orkester. Vi har lyst til at dette skal bli en lokal tradisjon, så vi gleder oss veldig, sier Ann Kristin Windstad, Rolf Lennart Stensø og Mikael Rönnberg.

__________________________________________________________________________
 
Avisa Nordland 2. november 2003
 
Anbefales!
 

Når fjellet synger

Begrepet «malmfull klang» får en ny mening når du har vært på korkonsert langt inne i fjellet.

Av Børje Klæboe Eidissen
Publisert  02.11.2003 - 23:00 Oppdatert 08.06.2005 - 13:47
Stemning. Dans og sang under mangfoldige tonn stein var en uvanlig opplevelse.Alle foto: Ernst Furuhatt 
Lang vei. Veien inn mot konsertsalen var kronglete, men vakker og høyst uvanlig. 
Lyssatt. Trange bergvegger opplyst av blafrende telys er en uvanlig opplevelse. 
Konsert
  • Allehelgenskonsert
  • Med: Con Brio og Bodø ballettkompani.
  • Dirigent: Ann Kristin Windstad
  • Sted: Bremnes fort
  • Tid: 1 time 15 min.

Bremnes fort utgjorde en nokså uvanlig, men særdeles stemningsfull ramme rundt allehelgenskonserten til Con Brio i går kveld. For å finne veien inn i fjellhallen på fortet ble publikum ført rundt området langs en sti opplyst med fakler. Det var mørkt og kronglete, men vakkert. I det man kom inn i selve fortet var gangene opplyst med en stor mengde stearinlys. I midten av det store rommet var det bygd opp en scene.

Variert.

Con Brio og dirigent Ann Kristin Windstad har vært bevisste på både konsertarena og kveld når de har valgt musikk. Det handlet om sorg og håp i musikken, som hadde et eneste fellestrekk: Den var for a cappella kor. Ut over det spente repertoaret fra barokken til det moderne. Dermed ble det en variert konsert, selv om det religiøse sto i høysetet.

Etter litt om og men og for mye folk i lokalet før konsertstart bar første halvdel av konserten preg av litt uro. Det kunne bli litt upresist her og der, særlig i herrestemmene. Det var nok delvis fordi sangerne sto spredt langs veggene i lokalet. Likevel var den gode klangen Con Brio er kjent for, på plass fra første tone. Og presisjonen løftet seg betydelig utover i konserten.

Dans.

Koret sang seg godt gjennom alle verkene. Mest spennende var overgangen mellom «Hear my prayer» av barokkomponisten Purcell til moderne «Immortal Bach» av Nystedt. I tillegg var det oppløftende å høre dirigent Windstad som solist i vakre «Veni Sancte Spiritus». «Ubi Caritas» av Duruflé og «Fair is the Heaven» av Harris var også høydepunkter. Et lite minus for intonasjonen i tenor og sopran noen steder i «Agnus Dei» av Barber er snart glemt.

Con Brio hadde alliert seg med dansere fra Bodø Ballettkompani, som bidro med tre nummer. Dans til a cappella korsang var en ny opplevelse. Det ga både glød og en ekstra dybde til konserten, og kan gjerne gjentas. Jammen glødet ikke publikum da de forlot fjellet også.

Anmeldelsen er basert på forestillingen kl. 18.

link:  http://www.an.no/kultur/article785636.ece

__________________________________________________________________________

Avisa Nordland 22. mai 2003

Con Brio ut på tur

Med Knut Hamsuns lidenskapelige tekster og ditto toner av Bjørn Andor Drage drar Con Brio til Lofoten i helgen.

Av Hans Trygve Holm
Publisert  22.05.2003 - 12:24

Juni 2001 var det urfremføring for Con Brios bestillingsverk Nordlandske liebeslieder i Bodø. Responsen var god, men likevel har ikke verket vært fremført siden. Det har plaget koret og nå har de gjort noe med det.

Pernille Høj Anvik reklamerer ivrig og lidenskapelig for helgens turne til Lofoten.

- Lørdag ettermiddag synger vi på Lysbøen på Ramberg. Søndag er det Skjærbrygga i Stamsund som gjelder, forteller hun.

 

Vikar for vikaren.

Et helt kor på tur er ingen god butikk, men kombinasjonen lokale medarrangører, egne penger og lysten på en tur i vakkert landskap, hjelper på.

- Så er det viktig å knytte nye kontakter og opptre på nye steder, sier Høj Anvik før hun skryter av korets dirigentvikar Bjørn Andor Drage.

- Han er jo bare fantastisk. Tekstene til Hamsuns lidenskapelige kjærlighetsdikt er stor poesi. Det blir bare vakkert med musikken som Bjørn Andor har komponert.

- Og ikke bare dirigerer han oss. Mikael Rønnberg skulle jo spille orgel, men på grunn av skade kunne han ikke. Vi fant ingen vikar for ham, og da fant Bjørn ut at han kunne spille også. Så dermed blir det både spilt, dirigert og komponert av samme person.

- Men sunget av Con Brio?

- Ja, og to solister. Elisabeth Misvær og Thor Inge Falch er leid inn som solister. Det blir bare så bra, fastslår Høj Anvik.

 

Trippel.

I tillegg til den nordlandske lidenskapen, fremfører Con Brio også en del nordnorske folketoner.

- Så det blir et rent nordnorsk program med lokale aktører. Lørdag har vi forresten dobbelopptreden. Først konserten vår, så er vi med på en varieté på Ramberg Gjestegård om kvelden med andre sangere, sier Pernille Høj Anvik. Korleder på vei til Lofoten med ekte, nordlandsk lidenskap.

___________________________________________________________________________
 
Avisa Nordland 21. mars 2003
 

Bach-konsert for nytt orgel

I dag er det ny konsert i Domkirken. Den markerer Bachs 318. fødselsdag og starten på orgelaksjonen i kirken.

Publisert  21.03.2003 - 08:29 Oppdatert 27.04.2003 - 07:10
Etter konserten er det bursdagsfeiring med kaffe og bløtkaker i menighetssalen. Der markeres også starten på en aksjon for nytt orgel til Bodø Domkirke.
På konserten synger Con Brio og Domkoret utdrag fra Johannespasjonen og a capella verker av Durufle og Poulenc. Sopranen Ellen Drevvatne deltar med sanger fra Bachs «Magnificat».
I tillegg deltar fløytisten Elisabeth Eide Kristensen, oboisten Turid Hjorthdal og cellisten Kristin Alsos Strand. De vil spille Bachs Triosonate i G-dur. Og Bjørn Andor Drage spiller et av Bachs orgelstykker. Dirigent er Ragnhild Strauman Halstensen.
Orgelaksjonen sees i sammenheng med planene for et nasjonalt senter for kirkemusikk i Bodø. Det nye orgelet skal være blant de beste instrumenter i Europa, sier Bjørn Andor Drage.
I morgen vil medlemmer i komiteen for orgelprosjektet orientere om planene. Ordfører Odd-Tore Fygle, fungerende biskop Tor B. Jørgensen og Halvdan Sivertsen deltar.
 
___________________________________________________________________________
 
Avisa Nordland 7. mars 2003
 

Klar for Jazz i byen

Con Brio og trompeter Tore Johansen - for tiden også kordirigent, lokker med urframføring på Sinus.

Av Vidar Berg
Publisert  07.03.2003 - 08:24 Oppdatert 20.03.2003 - 17:05
- Stoffet er nyskrevet, og har aldri vært framført tidligere. Ja, det er faktisk delvis blitt til i løpet av øvingene vi har hatt, forteller komponist, kordirigent og arrangør Tore Johansen, svært fornøyd med samarbeidet han har innledet med koret Con Brio.

Spennende.
Like fornøyd er korleder Pernille Høj Anvik, som nesten ikke kan få fullrost samarbeidet koret har hatt med Tore Johansen og hans band.
- Dette kommer til å bli kjempespennende, og bare for å ha sagt det; koret har nærmest vært ville av begeistring av det stoffet Tore har laget til oss, sier Pernille Høj Anvik.
At det blir utframføring på Sinus mener både Johansen og Høj Anvik er helt naturlig.
- Dette er jazz, og navnet på konserten er Jazz i byen. Hva er da mer naturlig enn at konserten blir på Sinus, Bodøs urbane jazzsted. Og vi håper selvfølgelig på fullt hus den 16. mars. Tore har sitt publikum, vi har vårt. Kommer alle blir det garantert fullt, og stor stemning, mener Pernille Høj Anvik bestemt.

Én konsert.
Konserten har utgangspunkt i dikt skrevet av Terje Johanssen - alle med basis i byen. Tore Johansen har skrevet all musikken, og har i tillegg arrangert den for kor. Men to av numrene har fått tekster fra to av korets medlemmer.
- Det er kjempeartig, og viser hvor mange dyktige folk vi har i koret, sier Pernille Høj Anvik.
Det blir bare én konsert i utgangspunktet, selv om både Johansen og Høj Anvik egentlig mener det er litt for lite med tanke på hvilket potensiale som ligger i det materialet de skal presentere.
- Men vi har korets 40-årsjubileum neste år i bakhodet. Kanskje byr det seg en anledning til ny framførelse. For dette har vært et utrolig artig prosjekt, og Tore har vært en drøm å samarbeide med, mener Pernille Høj Anvik bestemt.
Tore Johansen stiller med fullt band på konsertdagen. Det betyr at også Finn Sletten, Ole Morten Vågan og Jan Gunnar Hoff blir å finne på Sinus når Con Brio står på scenen.

link:  http://www.an.no/kultur/article552423.ece

__________________________________________________________________________

Avisa Nordland 7. desember 2002

Sang med himmelsk lyd

 

Vakkert og verdig er ord som karakteriserer julekonserten og plateslippet til Con Brio.

Publisert  07.12.2002 - 09:21 Oppdatert 10.02.2003 - 15:32
 

Konsert

Julekonsert og plateslipp
med Con Brio
Dirigent: Mikael Rönnberg
Rønvik kirke
Tid: 1 time 20 minutter
Publikum: ca 150
 
Con Brio er et kor med ambisjoner. Vanligvis klarer de å oppfylle ambisjonene sine også. Det siste prosjektet er en juleplate, «Glød», der de har samlet julemusikk fra mange land. På plateslippet torsdag kveld ga de gode smakebiter fra innspillingen, og vi tør gjette at plata finner veien til mange juletrær i år.

Verdighet.
Konsertprogrammet besto av kjente julesanger og mer ukjent julemusikk. Det sistnevnte var noe av det vakreste, som i fire motetter av Francis Poulenc. Motettene er bygd over juletekster fra Bibelen, og Poulenc har tonesatt de latinske tekstene med tidvis kompliserte korklanger.

Sangerne tok utfordringen på strak arm, og sang om Kristi fødsel med ekte jubel. Klangen holdt seg like flott gjennom et spennende arrangement av Glade jul, en fransk ode til jomfru Maria (Hymne à la Vierge) og flere svenske julesanger. Dessuten var de kjente julesangene «Mitt hjerte alltid vanker» og «Et barn er født i Betlehem» med på programmet, sammen med den kanskje vakreste av dem alle: «Det hev ei rose sprunge». Con Brio fremførte hele det flotte knippet med verdighet og dyktighet.

Diktatur.
Blant de mer spennende innslagene var et knippe svenske julemelodier. «Koppången», som korets egen Agnete Nesse har gjendiktet til norsk, kan godt blande seg med de mer klassiske julemelodiene. Og dirigent Mikael Rönnberg forsvarte valget av juletonene «Jul, jul, strålande jul» og «När det lider mot jul» med at det ikke blir jul for ham uten disse to sangene.

- Fordelen med å være dirigent er at jeg kan tvinge koret til å ta med disse sangene, lo Rönnberg selv. Men hvis Con Brio ikke har mer å bekymre seg over enn dirigentens eventuelle musikkvalg-diktatur, skal de ta livet med knusende ro. Blandingen av middelaldertoner, fransk kirkemusikk og skandinaviske julesanger vitner om god smak - og Rönnbergs eget arrangement av «When you wish upon a star» (ja, den med Timmi Gresshoppe) sto ingenting tilbake for resten.

For kort.
Mikael Rönnberg har greid å rendyrke musikaliteten og klangen i sangerne. Samklang (og samsang!) og frasering, samt en god dose diksjon, gjør det til en nytelse å høre på Con Brio. På julekonserten var det kanskje altrekken som briljerte aller mest. Samtidig gjorde solistene Inger Elisabeth N. Karlsen, Torunn backer og Kjetil Hesten det tydelig at koret også har meget dyktige enkeltsangere. I grunnen er det bare to ting å beklage seg over ved denne julekonserten: At den ikke var enda lenger, og at ikke det nydelige arrangementet av «No koma Guds englar» har fått plass på CDen. Men «a very merry Christmas» får vi håpe at det blir, både for Con Brio og for alle oss andre.

Ingeborg Volan

link:  http://www.an.no/kultur/article229736.ece

_________________________________________________________________________

Avisa Nordland 4. desember 2002

Julesanger med glød

 

Con Brio betyr «med glød». Og med glød synger de sine julesanger. I Rønvik kirke. Og på ny cd.

Publisert  04.12.2002 - 09:18 Oppdatert 13.12.2002 - 12:31
- Vi fikk ideen etter julekonserten i forfjor. Den var for oss en stor opplevelse. Vi fikk god tilbakemelding fra publikum. Slikt inspirerer, sier Pernille Høj Anvik og Karina Haug i Con Brio.
I morgen kveld lanserer de cd'en «Glød - julesang fra fjern og nær» i Rønvik kirke. Samtidig gir de konsert, der de presenterer innholdet på plata samt noen julesanger ekstra.

Variert.
Repertoaret spenner fra fire motetter av Poulenc, til svenske julesanger, via klassikerene «Det hev ei rose sprunge» av Michael Praetorius og «Glade Jul» i et arrangement av Bodø-gutten Gøran Hoff Mikkelsen, som selv har sunget i Con Brio og som nå studerer sang i Bergen.
- Vi er kjempestolt over hans arrangement av «Glade Jul». Både fordi Gøran har vært en del av oss og fordi arrangementet hans er så kjempeflott. Vi gleder oss stort, stråler Pernille Høj Anvik og Karina Haug, som håper mange vil finne veien til Rønvik kirke i morgen kveld.

Hjemme.
- Rønvik kirke er blitt vårt faste tilholdssted. Vi har hatt så mange konserter i denne flotte kirken at vi nå føler sterk tilhørighet til den. Og vi blir tatt veldig godt hånd om. Menigheten er utrolig forekommende og gjør alt de kan for oss. Dessuten er det et fint hus å være i med mange forskjellige rom.
Con Brio gir ut cd'en selv. Koret har satset og lagt ned enormt med arbeid. Forberedelsene har pågått et helt år og opptakene er gjort i Bodø domkirke og Rønvik kirke, med korets faste dirigent Mikael Rønnberg og lydtekniker Are Simonsen som produsenter.

Gave.
- En sponsor har vi fått, Catch Communications, resten av utgiftene må vi stå for selv. Det skal vi klare. Og vi tror cd'en vår vil kunne være en aktuell julegave for flere, sier Pernille Høj Anvik og Karina Haug.
Cd'en er presset i Rjukan i et opplag på 1300, mens coveret er trykket i Bodø. I går kveld hadde Con Brio dugnad i Rønvik kirke med å brette hvert enkelt cover. For dugnadsånden og samholdstanken er sterk i Con Brio, som gjentatte ganger har hevdet seg på landstoppen av kor. For noen år siden gikk de helt til topps i finalen i korforbundets landskonkurranse.

Bodø-tema.
Og utsiktene for 2003 er lyse, for ikke å si glødende. Like over nyttår starter koret et samarbeidsprosjekt med Bodøs eminente jazzmusiker og komponist Tore Johansen, som er i ferd med å skrive musikk og arrangementer til Con Brio over Bodø by som tema.
- For oss er dette veldig spennende og absolutt noe vi kan bygge videre på. Vi kommer også til å fortsette det fine samarbeidet vi har hatt med Bjørn Andor Drage, en fantastisk flott musiker som vi stortrives å jobbe med. Det er bare de færreste som er klar over hvilket høyt internasjonalt nivå Bjørn Andor Drage holder.
- Ja, og så skal vi gjøre Durufles requiem på nytt. Det skjer 29. april under en orgelfestival. Vi har mye å se fram til. Og vi håper at så mange som mulig kommer og deler disse opplevelsene med oss på våre konserter, sier Pernille Høj Anvik og Karina Haug til Avisa Nordland.

link:  http://www.an.no/kultur/article229967.ece

________________________________________________________________________

Avisa Nordland 4. november 2002

Dødsmesse med håp

Alle som var i Bodø domkirke i går kveld, lærte to ting: At Maurice Duruflés requiem er et fantastisk stykke musikk, og at Bodø har et steikandes godt kor i Con Brio!

Publisert  04.11.2002 - 08:26 Oppdatert 11.11.2002 - 00:33
Om den franske komponisten Maurice Duruflé sies det at han satte kvalitet foran kvantitet. Listen over hans komposisjoner teller bare 14 verker. Dersom de 12 andre verkene er like spenstige som hans requiem og de fire motettene som Con Brio framførte i går kveld, kan vi erklære utsagnet for sant.

Klokkeklart.
Requiem var konsertens hovedverk, men hele kvelden sto i den franske musikkens tegn. Ingen blir overrasket over at Bjørn Andor Drage spiller godt orgel, men sjelden har vi hørt ham så god som i Louis Viernes «Stele pour un enfant défunt» og i «Improvisation sur le «Te Deum»» av Charles Tournemire. Drage trakk maksimal følsomhet ut av kirkeorgelet, briljerte teknisk og presenterte rett og slett utrolig vakker musikk.
Den første smakebiten av Duruflé kom i fire motetter, smakfullt og klokkeklart fremført av Con Brio. Verket er melodisk og syngende, samtidig som enkelte akkorder tydelig viser at det er komponert i 1960. Sopranene viste noen små tegn til usikkerhet i de aller svakeste partiene, og av og til kunne vi ønsket oss sterkere bass for å få mer dybde i klangen, men ellers var det ikke mye å klage på. Orgelstemmen lekte seg mellom korsatsene, mens koret fikk la stemmene klinge mot kirketaket i versene.
Også i Gabriel Faurés «Cantique de Jean Racine» viste Con Brio hvilket flott kor de er. Klangen og innlevelsen fikk publikum til å sukke henført.

Himmelsk samsang.
Requiem var utvilsomt det store høydepunktet. Og det kan vanskelig kalles noe annet enn vakkert. Der andre requiem kan være dystre, tunge dødsmesser, formidler Duruflé et håp om fred og et liv etter døden. Det er noe lyst og drømmende, men samtidig intenst over musikken.
Con Brio og prosjektdirigent Ragnar Rasmussen har forberedt seg godt til denne konserten. Koret har utviklet en himmelsk klang og synger utmerket sammen. Særlig damestemmene klinger godt, og partiene for damekor var noe av det beste med konserten. Solistene Mikael Rønnberg og Karin Torsteinsen briljerte, og Bjørn Andor Drage og Kristin Alsos Strand (cello) hevet konserten det lille ekstra. Det eneste vi ikke likte her, var at koret valgte å synge fra galleriet heller enn fra kirkeskipet. For publikum er det så mye vanskeligere å få et forhold til det som skjer bak ryggen enn det som skjer der framme. Og et forhold må man jo få til noe som er så vakkert!

Ingeborg Volan

link:  http://www.an.no/kultur/article137329.ece

_______________________________________________________________________

Avisa Nordland 15. mai 2002

Finpusser på julesangene

Høytidsdager i mai til tross, Con Brio finpusser formen på julesanger. For om få dager skal de synge inn en juleplate i Bodø Domkirke.

Av Hans Trygve Holm
Publisert  15.05.2002 - 09:12 Oppdatert 13.12.2002 - 18:42
Dirigent Mikke Rønnberg og leder Pernille Høj Anvik er skjønt enige om at det er litt vanskelig å komme i skikkelig julestemning når kalenderen viser mai og solen skinner.
- Men det er bare til vi setter i gang innspillingen. Da blir det bra. Da kommer stemningen, og i desember kommer platen, reklamerer duoen og lover plateslipp og konsert i Rønvik kirke 1. desember i år.
- Det er 20 år siden sist Con Brio ga ut en julekassett. Det var på tide nå synes vi.

Ny dirigent.
Hvem som skal dirigere under plateslippet er ikke opplagt, for nå skal korets dirigent gjennom de siste seks årene - Rønnberg - ha et års permisjon.
- Vi jobbet lenge med å få tak i en vikar, men det er ikke lett. Det er for få dirigenter i Bodø og det er hard kamp om de som er, forteller Høj Anvik som likevel kom i mål. Strålende fornøyd.
- Bjørn Andor Drage stepper inn det året Mikke har permisjon. Con Brio har jobbet med Bjørn Andor i forskjellige sammenhenger før, så dette skal bli veldig bra, mener hun, mens Rønnberg legger til at det er bra for koret å få inn andre impulser det kommende året.

Jubileum.
Plateslipp til tross, årets høydepunkt for koret er 3. november. Da inviterer de på konsert med verker av franskmannen Maurice Durufle.
- Det var egentlig Bjørn sin ide, så da passer det godt at han kom inn som vikar, sier Rønnberg som blir å høre i Bodø Domkirke den dagen som sangsolist.
- Burde vi ha hørt om Durufle?
- Det er det vi satser på i Con Brio. Å plukke tak i litt ukjente, men særdeles dyktige komponister. Durufle er en slik. Musikken hans er hyppig fremført, men aldri i Bodø, sier Rønnberg.
I år er det 100 år siden Durufle døde. På programmet 3. november står hans rekviem for kor, solister og orgel, pluss fire motteter for kor a cappella. På orgel finner vi Bjørn Andor Drage. Som dirigent - Ragnar Rasmussen.
- Det er en av landets kapasiteter blant dirigentene. I fjor vant han for eksempel VM for kordireksjon i Italia, sier Høj Anvik, som gleder seg ekstra til et helgeseminar med Rasmussen før konserten.

Først festival.
I løpet av året kommer også Heftig og forelsket opp igjen - musikk av Drage til Knut Hamsuns kjærlighetsdikt. Da håper Con Brio også å få til en liten turne i nærområdet med musikken.
Men publikum får høre Con Brio lenge før den tid.
- Deler av koret skal være med under barbershop-festivalen i juni, reklamerer Pernille Høj Anvik.
Og benytter anledningen til å fortelle at koret gjerne ser at de får flere medlemmer.
- Ta kontakt, er oppfordringen.

link:  http://www.an.no/kultur/article238427.ece

_______________________________________________________________________
Avisa Nordland 18. mars 2002
 

Kompromissenes pasjon i domkirken

Vi kan ikke fri oss fra inntrykket av at den utropte historiske begivenheten, med scenisk fremstilling av Johannespasjonen, fremstår som et kompromiss mellom teater og musikk.

Publisert  18.03.2002 - 08:21 Oppdatert 13.12.2002 - 20:39
(uten tittel) Foto Bjørn Erik Rygg Lunde
Johann Sebastian Bach var kanskje den mest kompromissløse av alle komponister. I hans samtid ble det presentert flere verker av lignende art, hvor man stadig nærmet seg det teatrale, ofte med en følelsesmessig verdsliggjøring av budskapet. Bach var en innbitt motstander av denne utviklingen, og la bevisst hovedvekten på det uforfalskede Ordet. Karakteristisk nok skrev Bach aldri en opera, selv om denne musikkformen var meget populær i hans samtid.

Den utpreget polyfone stilen, som Bach er den fremste eksponent for, krever en høy grad av konsentrasjon, - også fra tilhørernes side. Da skal det ikke så mye til før «forestillingens» utenommusikalske aspekter gjør det vanskeligere å følge det musikalske forløp, som jo er og blir hovedsaken. Sånn sett kan det vel hevdes at Bachs musikk er den som passer dårligst til bruk i teatral sammenheng. Dessuten bød de rent fysiske avstander mellom orkester, kor og solister - som var i stadig bevegelse - naturlig nok på visse problemer.

Vi lever i en tid som er sterkt preget av det visuelle. Nyord som «spektakulært» er blitt dagligdags. Og under lørdagskveldens forestilling manglet det ikke på virkningsfulle effekter med lys, kostymer og dramatisk bevegelse. Hva blir så resultatet? Antagelig mer en folkeliggjøring enn nyskapning.

Korene Con Brio og Bodø Domkor fortjener honnør for sin innsats, den store fysiske spredningen til tross. Særlig var avslutningen av mektig virkning. Også orkesteret klang bra, til tross for sin noe «avsides» plassering. Strykerklangen ble i noen grad dominert av cello og bass. Noen flere fioliner hadde nok hjulpet på balansen.

Flere av de tallrike solistene solistene imponerte stort. Tenoren Eric Huchet (evengelist) hadde en formidabel oppgave, som han gjennomførte med glans. Det samme må sies om bassene Håvard Stensvold (Jesus) og Trond Gudevold (arier). Den opprinnelige ranværing, tenoren Helge Rønning var meget glansfull i sine krevende partier. Han har tidligere gjestet Bodø, og er ellers stadig på farten med opptredener i Norge og utlandet. Fremragende var også sopranen Tone Elisabeth Braathen (arier) og Siv Oda Hagerupsen i sine altarier. I de mindre partier gjorde også våre egne Ellen Drevvatne (sopran/Ancilla) og Kristian Johansen (tenor/ Servus) upåklagelig innsats.

Kveldens komet ble den for oss ukjente barytonsangeren Johannes Weisser som Pilatus. Den pur unge sangeren sitter inne med særpregede stemmeressurser, som han kombinerer med overbevisende scenisk sikkerhet. Hans fremstilling av den herostratisk berømte skikkelsen var troverdig inntil det nifse. Det er alltid farlig å spå i denne bransjen, men det skulle forundre oss meget om ikke denne unge herre kommer til å gjøre seg gjeldende blant frontfigurene i fremtidens sangverden.

Ros fortjener også kveldens dirigent Ragnhild Strauman Halstensen, som lot til å ha full oversikt, og skjøttet sin vanskelige oppgave støtt og sikkert fra begynnelse til slutt.

Sigmund Lillebjerka

link: http://www.an.no/kultur/article241110.ece

_______________________________________________________________________

Avisa Nordland 16.mars 2002

En spennende helg

I kveld skal Pernille Høy Anvik sammen med andre korister synge i Johannespasjonen.
Publisert  16.03.2002 - 10:22 Oppdatert 13.12.2002 - 20:45
Pernille Høy Anvik Pernille Høy Anvik er leder i Con Brio og synger i koret i Johannespasjonen. 
- Hvordan har du det?

- Jeg har det veldig bra. Det går så fint og jeg tror forestillingen blir helt super!

- Hva er supert?

- Den sceniske framføringen gjør at jeg som ikke har hatt et inderlig forhold til bibelhistorien fra før, har fått en aha-opplevelse gjennom en utrolig visualisering av en sterk historie. Det er så vidt jeg vet ikke gjort før med Johannespasjonen. For meg gir det helt annet inntrykk og en helt spesiell anledning til å leve meg inn i handlingen. Jeg har sippet to ganger allerede. Det hele er så vakkert, stemningsfullt og sterkt og ariene er så nydelige.

- Hva er sterkest i historien som fortelles i Johannespasjonen?

- Jesu død er jo sterk, naturligvis. Og Jesus (Håvard Stensvold) er så flott i seg sjøl, med bar overkropp og dongeribukse. Jeg sier ikke mer. Det er også en fin framstilling av Pilatus (Johannes Weisser) og det som skjer mellom folk og Pilatus der han prøver å si at han ikke finner skyld hos Jesus, men til slutt gir etter for folkets krav. Jeg må dessuten legge til at solistene er helt fabelaktige.

- Enn dere i koret?

- En utfordring for oss som korer, er at den musikalske framføringa skal være på topp. Det er krevende å stå med ryggen til dirigenten og synge presist samtidig.

- Du er leder i Con Brio, hvor mange er med derfra?

- 25 av medlemmene er med, og jeg tror de stortrives. Det er veldig mye tekst å lære utenat, men vi hadde en pregeneralprøve torsdag og jeg tror det gikk veldig bra. Vi i Con Brio synes det er veldig artig å ha fått være med på Johannespasjonen og er glad for at Ragnhild Halstensen spurte oss om å være med på dette samarbeidet.

- Er det sangere fra øvrige kor i Bodø med?

- Nei, det er Con Brio og Domkoret.

- Hvor lenge må vi vente før vi hører koret?

- Ikke så lenge, vi kommer på banen ganske fort i første akt.

link: http://www.an.no/incoming/article241234.ece

 

______________________________________________________________________ 

Avisa Nordland 15. mars 2002

Gir alt for Bach

I går tente Rita Hellem Kvig, Kristin Berg og Gøril Berg lysene under prøvene til Johannespasjonen, mens halvnakne menn løp rundt i domkirka.

Av Rune Grønlie
Publisert  15.03.2002 - 09:02 Oppdatert 13.12.2002 - 20:46
Timeglasset er i ferd med å renne ut for prøvene til Johannespasjonen. I går var det musikkprøver, kostymeskift, lysrigging og stress i Bodø domkirke. På lørdag er det premiere for en av musikkhistoriens mest dramatiske komposisjoner.

Høydepunkt.
For de tre kvinnene fra Bodø Domkor er oppsettet et av årets høydepunkter. Fra tidlig i høst har de stort sett bare øvet for å komme i havn med Johannespasjonen. De tre siste helgene har gått med til øving, samt hele den siste uken. Alt på frivillig basis. Og på lørdag er det premiere.
- Dette gir energi. Hadde det ikke vært så artig, hadde vi slett ikke gjort det, sa Hellem Kvig i en av pausene.
Med-koristene er enige. Hadde det ikke vært for slekta til Kristin Berg kunne det hele ha gått i vasken for henne.
- Min pappa har tatt seg fri ei uke fra jobb for å passe barne mine, Aleksander (10 mnd) og Charlotte (4), fortalte hun.

Lendekleder.
Mens mennene i koret iførte seg lendekleder og kvinnene kjoler, satt «evangelisten» på benk nummer 10 i dyp konsentrasjon over notene. Tenoren Eric Huchet reiste fra Paris for to uker siden og har deltatt i prøvene siden. Han har stor sans for koristene, som i motsetning til ham, er rene amatører.
- De synger svært godt, som et operakor, mente Huchet. Han påpekte at korene av og til ikke ser dirigenten og må bruke monitorer som er plassert rundt i kirka.
- Det er ei stor utfordring for dem.
Huchet fikk seg et lite kuldesjokk da han ankom Bodø, men det gikk slett ikke ut over stemmen hans:
- Det er kaldt, men ren luft her. Og det er bare bra for stemmen. I Paris derimot er det ofte mye smog.

- Galskap.
Dirigent Ragnhild Strauman Halstensen flikket på Bodø Domkor uttalige ganger under øvingene i går.
- Jeg er stolt over dem. De stiller opp dag etter dag og viser en utrolig entusiasme og iver. Det er nesten galskap av dem, sa dirigenten under kostymeskiftet og la til:
- Det har vært travelt, men nå kommer vi i havn.
Sammen med Bodø Domkor er Con Brio og Bodø Sinfonietta, sammen med en rekke profesjonelle solister fra inn- og utland. Produsent er Turid Hjortdahl.

 

link: http://www.an.no/kultur/article241243.ece

______________________________________________________________________

 

Avisa Nordland 13. mars 2002

Må ha 1150 betalende på Johannespasjonen

Domkantor og prosjektansvarlig Ragnhild Halstensen er stressa, men har Johannespasjonen under kontroll. 1150 er hennes magiske tall.

Av Jørgen Mathisen
Publisert  13.03.2002 - 09:12 Oppdatert 13.12.2002 - 20:50
1150 betalende tilhørere i løpet av de to konsertdagene lørdag og søndag, det er Johannespasjonens magiske tall. Storoppsetningen som tegner til å bli en av de mest spektakulære kulturbegivenheter i Bodø Domkirke på meget lenge er et kulturelt spleiselag av dimensjoner.
Domkirken har plass til omlag 1500 tilsammen over de to dagene.
- Vi hadde usedvanlig positive kontakter med både Nordland Fylke og Bodø Kommune i forkant, og de gjorde dette prosjektet mulig ved siden av hovedsponsor Nordlandsbanken, sier Ragnhild Halstensen takknemlig.

850.000 kroner.
Totalbudsjettet for dette kjempeopplegget er det mest spennende tallet domkirkens musikkansvarlige har beveget seg inn på noen gang. 850.000 kroner er mange penger og mye står på spill, men Halstensen og de andre som står bak har god tro på at dette skal gå bra.
Til nå er det solgt og forhåndsbestilt omlag 700 billetter til sammen til de to dagene.
Bidragene fra offentlige og private har vært mange. Nordland Fylkeskommune og Bodø Kommune har tilsammen bevilget 190.000 kroner, pluss at fylkeskommunen betaler regissøren. Norsk Kulturråd har bevilget 40.000 kroner og Jakhelln Bil 10.000. Nordlandsbankens innskudd i spleisen er etter det Avisa Nordland erfarer i hundretusenkronersklassen.

Tette prøver.
Hele denne uka er solister og orkester i sving med prøver både dag og kveld. De to korene som er med. Bodø Domkor og Con Brio stiller med rundt 70 mennesker hver eneste kveld hele uka.
I går kveld og i kveld var det hektiske innspurter og deltaljøvinger, torsdag regner man med at den første sammenhengende gjennomkjøringa kommer før generalprøven fredag.

link: http://www.an.no/kultur/article241365.ece

______________________________________________________________________

 

Avisa Nordland 17. februar 2002

Morten ut av skapet

Fredag kveld kom Morten Aalerud ut av visesanger-skapet.

Av Hans Trygve Holm
Publisert  17.02.2002 - 14:08 Oppdatert 13.12.2002 - 21:38
Morten Aalerud Foto Hans Trygve Holm Fredag debuterte Morten Aalerud med sin gitar på en scene. 
Til daglig er Morten Aalerud (45) samfunnsfagslærer ved Bodin videregående skole. På fritiden gir han lyd fra seg i koret Con Brio. I mer private lag stiller han gjerne med egen gitar og ditto sang.
Lysten til å forsøke seg i all offentlighet med gitaren har ulmet lenge, men beskjedenhet er jo en velkjent dyd så debuten lot vente på seg. Helt til nå fredag. Kafe Kafka insisterte nemlig på at nå måtte Morten komme ut av skapet.
- Det var en egen greie dette med å stå alene på plakaten, men jeg føler det gikk bra, forteller Aalerud etter to sett på scenen.
De drøyt 100 i salen applauderte villig.
- Det fristet til gjentakelse dette. Hyggelig å se så mange lærerkolleger, korvenner og tidligere elever i salen. Ekstra artig var det at flere av naboene også tok turen hit, smiler Aalerud som hadde 20 års aldersgrense på sangene. Sanger signert Bob Dylan, Crosby, Stills, Nash og Young - og mange flere.
Se ikke bort fra at Aalerud snart kommer til en scene nær deg.
- Men ikke de nærmeste to-tre ukene. Konserten krevde mye forberedelse og øvelse. For ikke å snakke om at det er mye tekst å huske. Derfor så jeg nok mye ned i gulvet, for å konsentrere meg. Ikke fordi jeg var så veldig sjenert, sier Morten Aalerud.
Debutant i voksen alder.
 
 
_________________________________________________________________________
 
 

Con Brio mot New Day

 
Con Brio med stø kurs mot "New Day" som ble fremført i Rønvik Kirke torsdag 29. mai. 
 
Følg med -- følg med...

 

Foto: Jørgen Mathisen

 

 

Bodø formannskap har tildelt Bodøs kulturpris for 2009 til Mikael Rönnberg for sin store innsats i Bodøs musikkliv.

Micke var som kjent dirigent for Con Brio fra 1997 til 2004.

Bodø Formannskap vedtok i møte 29.april å tildele Bodøs kulturpris for 2009 til Mikael Rönnberg for sin store innsats i Bodøs musikkliv. Kulturstipend for 2009 ble tildelt bandet Kråkesølv, Silja Leifsdottir, Lill-Charlotte Kaspersen og Per-Olav Broback Rasch.

 

[ Les mer ] - 05.05.2009